ALÜMİNYUM ASMA TAVAN
  • Register

Alüminyum Asma Tavan , Bir yapının döşemesinden yukarı bakıldığında görünen kısma tavan adı verilir. Bir mekânın algılanmasında ve istenilen etkiyi yandırmasında tavan tasarımı oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Günümüz mimarisinde inşa edilen yapılarda; ısıtma, havalandırma, aydınlatma, akustik, yangın detektörleri, kameralar vb. ünitelerin kullanımını gerektirmektedir. Bu ünitelerin kullanımı ile tavanda estetik olarak istenmeyen bir görüntü kirliliği oluşturacaktır. Bu ve buna benzer ünitelerin estetik açıdan sorun oluşturması halinde, normal tavanın daha alt seviyesinde ve istenmeyen görüntüleri kapatacak yeni bir tavan oluşturulması gerekir. Normal tavana asılarak oluşturulan tavana asma tavan adı verilmektedir. Mimari yapılarda ve sanayi tesislerinde asma tavan kullanılmasını gerektiren durumlar aşağıda sıralanmıştır.

 aluminyum asma tavan9

Mimari açıdan ortama estetik bir görünüm kazandırmak, Tavanı çok yüksek olan yerlerde, tavan yüksekliğini düşürmek, Ses düzeninin önemli olduğu yerlerde, akustik değerleri düzenlemek, Aydınlatmanın estetik ve dengeli bir şekilde düzenlenmesi, Isı ve ses yalıtımı sağlamak, Isıtma, havalandırma, yangın söndürme, elektrik, su vb. tesisatların boru, kanal ve kablolarını gizlemek, Tavanda bulunması gerekli havalandırma mazgalı, aydınlatma armatürü, yangın fıskiyesi, kamera vb. aksesuarların estetik bir şekilde tavana bağlanması, Yapılarda kullanılacak asma tavanların, yapılış amaçlarına göre görevlerini yerine getirmesinde; deforme olmaması, rutubetten, titreşimden, sıcaktan, soğuktan, güneşten etkilenmemesi, kolay temizlenebilmesi, hafif, rijit, yangına, korozyona karşı dirençli, mukavemetli olması, gereğinde sökülebilmesi vb. özellikler istenmektedir. Günümüzde asma tavan yapımında kullanılan malzemelere bakıldığında alüminyum kullanılarak üretimi yapılmış asma tavanların bu beklentileri karşıladığı görülmektedir. Mimari yapılarda ve sanayi tesislerinde estetik ve fonksiyonel mekânlar yaratmak amacıyla kullanılan alüminyum asma tavanlar; sinema, tiyatro, konferans salonları, hastane, büyük mağazalar, bürolar, spor salonları, kapalı yüzme havuzları, terminaller, akaryakıt servis istasyonları, bankalar vb. yapılarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Şekil 2.1’de asma tavan uygulama örnekleri verilmiştir, dikkatle inceleyiniz.

 aluminyum asma tavan 4

Alüminyum panel asma tavan ürünleri yapı sektöründe bir çok projeye çözüm getirmiştir. ANKARA PANEL Alüminyum asma tavan rünleri fırın boyalı yada bant alüminyum panellerin şekillendirilerek,tırnaklı taşıyıcı profillere kenetlenmesi sonucu oluşmaktadır.Tamamı yerli olara ANKARA'da üretimi devam eden LAMEL 85 asma tavan ürünleri, yüksek kalite, perforasyon alternatifi ve hızlı üretim olanakları ile yapı sektöründe hizmet vermeye devam etmektedir. KULLANIM ALANLARI : ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ , BANKA ŞUBELERİ , OFİSLER , FABRİKA BİNALARI HASTANELER , MAĞAZALAR , HAVAALANLARI , KONFERARANS SALONLARI SPOR SALONLARI , OTELLER , METRO İSTASYONLARI VE TERMİNALLERİ MUTFAK VE RESTAURANTLAR

  • 30x30-clip-in-asmatavan-dhoyf-7727
  • aluminyum-asma-tavan9
  • aluminyum-asma-tavan_3
  • aluminyum_asma_tavan_4
  • asimetrik-aluminyum-asma-tavan
  • klipinli-metal-asma-tavan-modelleri
  • metal-asma-tavan15
  • panel-asma-tavan