OSB ÇATI KAPLAMA
  • Register

Osb; Amerika ve Kanada’da inşaat endüstrisinde yerini almıştır. Yüksek yük taşıma kabiliyeti, ortam koşullarına bağlı olarak, boyut ve şeklinde değişiklik olmaması ve temiz bitişlerin etkileyici görünümü OSB levhayı inşaat endüstrisinde ve dekoratif amaçlı kullanımlarda ideal bir ahşap malzeme yapmıştır. OSB, 3 adet katmandan meydana gelir. Her bir katman birbirine dik olarak yerleştirilir.

 cati kaplama

 

cati osb montaj

Bu teknoloji, kontrplak teknolojisinden alınmıştır ve 95 mm. uzunluğunda 0.65 mm. kalınlığında ahşap parçaları üst üste bindirilerek boyutlarındaki değişmezlik ve yüksek mekanik performans sağlanmıştır. Kurutma işleminde gereken özen gösterilerek ahşabın açık renkli olması sağlanmıştır. Az bir miktarda reçine katılarak yüksek basınç ve yüksek sıcaklık altında preslenerek sıkışma sağlanmıştır.

 http www.catiizolasyon.org images stories ahsap cati modelleri osbcatilar

Osb Çatı Kaplama; Uygulamaya başlamadan önce OSB lerin olası nem farklılıklarından etkilenmemesi için en az 48 saat önce uygulama yerine getirilip bekletilmesi gerekir.Bu sayede OSB ortama uyum sağlar ve uygulamadan iyi sonuç alınır.Çatıdaki mesnetlerin 61 cm aralıklarla düz olarak monte edilmesi gerekir.OSB nin uzun kenarları mesnetlere dik olmalı ve kısa kenarlar mesnetlere tam olarak isabet etmelidir.OSB her ne kadar rutubete karşı dirençli olsa da aşırı sıcak ve rutubet nedeniyle olası genleşme düşünülüp ,her plaka arasına 3 mm boşluk bırakılarak döşenmelidir.

 osb cati4

Ahşap malzemelerde kullanılan aletlerle kesme işlemleri kolaylıkla yapılabilen OSB , 5 lik çiviler ile en az 12 cm aralıklarla monte edilmelidir.Uygulayıcı montaj sırasında mesnet ya da aşıkların üzerinde durmaya özen göstermelidir.OSB uygulamasına başlamadan önce hem plakaların hem de döşenecek yerin kuru olmasına dikkat edilmelidir.OSB döşendikten hemen sonra shingle ya da membran uygulanmalıdır.

OSB Çatı Kaplama 2osb